2024 Konut Kampanyası Geliyor mu? Konut kredisi oranları

Konut Kampanyası ne zaman gelecek?

Bildiğiniz gibi kredi faizlerinin yükselmesiyle konut satışlarında çok büyük oranlarda düşüşler yaşanmaya başladı. Konut piyasasını adeta bıçak gibi kesti. İlanlar çok uzun süreler satış sitelerinde durmaya devam ediyorlar. Herkesin sorduğu tek soru ise konut kampanyasının ne zaman geleceği oluyor.

2024 yılında ilk evim kampanyası gelir mi?

ilk evim kampanyası için 2024 yılına girmemize rağmen halen herhangi bir açıklama gelmedi. Özellikle Cumhurbaşkanı yardımcısı Cevdet Yılmaz sürekli konut kampanyası değil de ilk evini alacaklara kredileri açacakları hakkında yorumlar yapıyor. Buda olumsuzluk olarak dönüyor. Bence konut kredisi gelmesi her gün biraz daha zorlaşıyoruz.

İlk evim Konut Kampanyası ne zaman çıkar?

Özellikle kirada oturanlar ilk evim konut kampanyasının gelmesini merak bekliyorlar. Bende sizlere Youtube Kanalımda bu konular hakkında videolar atıyorum. Kanalıma abone olarak bu bilgilerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Youtube Kanalım

2023 yılında Konut Kampanyası

Ben Konut kampanyasının 2023 yılında artık bu günlerden sonra gelmesini beklemiyorum. Özellikle yapılan açıklamalarda biraz kaçak cevaplar veriliyor. Ancak konut piyasasındaki bu daralma zamanla baskılara neden olacaktır. Bu nedenle seçimlere yakın bir zamanda konut kampanyası konusu tekrardan gündeme geleceğini düşünüyorum.

Tüik verileri açıklandı.

2023 yılının son çeyreği konut satışları bakımından son 3 yılın en durgun seviyelerinde seyrediyor. Özellikle TÜİK in açıkladığı kasım ayı konut satış verilerinde de bu durum net bir şekilde görüldü. Geçtiğimiz yılın aynı ayına göre konut satışlarında %20,6 oranında bir düşüş yaşandığı görüldü.

Yabancılara Konut satışları

Ayrıca yabancılara konut satışlarında da düşüş devam ediyor. Konutu yatırım aracı olarak gören birçok insan Faizin cazibesine kapılarak konutlarını ya satıyor yada ilanlara ekliyor. Konut alacaklar ise bir yandan yüksek faizli ortamda kredi alamıyor. Diğer yandan konut kampanyasının gelmesini bir umut bekliyorlar.

Kasım ayı konut satış istatistikleri

Kasım ayında Türkiye genelinde satılan konutların yalnızca %5,6 sının kredili olarak satılması da aslında piyasanın ne durumda olduğunu net bir şekilde gösteriyor. Konut kampanyasının gelmesi durumunda en az 1,50 faiz oranından gelebileceğini düşünüyorum. Çünkü bu yüksek faizli ortamda 0,60 yada 1,20 gibi oranlarla konut kredisi vermezler. Hiç kampanya yapmama durumlarının da olduğunu belirtmek isterim.

2023 yılında ne kadar konut satıldı?

2023 yılı konut satış istatistikleri de açıklandı. Buna göre 2023 yılında Türkiye genelinde 1.225.926 adet konut satıldı. Satılan konutlarda birinci sırayı İstanbul alırken (198 bin 739 konut) En az konutun satıldığı iller ise Hakkari ve Tunceli oldu. 2022 yılına göre 2023 yılında konut satışlarında %17.1 oranında azalma yaşandı.

2023 Yılında yabancılara ne kadar konut satıldı?

Yabancılara ise 2023 yılı içerisinde 35 bin 5 konut satıldı. Satılan konutların içerisinde en çok konut  10 bin 560 ile Rusya vatandaşları ilk sırayı aldı.

Konut Kampanyası
Konut Kampanyası

En Çok hangi ülkeye konut satıldı.

Aralık ayında ise Rusya Federasyonu vatandaşları Türkiye’den 527 konut satın aldı. Rusya Federasyonu vatandaşlarını sırasıyla 205 konut ile İran, 113 konut ile Ukrayna vatandaşları izledi.

konut fiyatları
konut fiyatları

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu