Kapalı Apandisit Ameliyatı oldum. BAŞIMA GELENLER

Kapalı Apandisit Ameliyatı oldum.

Merhabalar dostlar Aniden gerçekleşen kapalı apandisit ameliyatı olmak zorunda kaldım.  Daha önce 3 kere taş düşürmüş biri olarak ağrılarım gene başlamıştı. İlk başlarda taş düşürüyorum zannettim ancak hastaneye gidince muayene sonrasında her şey ortaya çıktı. Apandisit ameliyatım sizce nasıl geçti?

Apandisit belirtileri evde nasıl anlaşılır?

Apandisit belirtileri evde nasıl anlaşılır? Bende ilk olarak şiddetli bağırsak ve sağ tarafımda ağrı, sonrasında sırt ve kasıklarımda şiddetli ağrı hissettim. Apandisit belirtilerini birçok rahatsızlık ile karıştırabilirsiniz. Peki apandisit ağrısı nasıl başlar? Ben böbrek taşı düşürdüğüm için 2 gün çektiğim şiddetli bağırsak ve sağ böbrek ağrılarımı böbrek taşına bağladım.

Öyle ki ilk hastaneye gittim saat 23.30 da doktor idrar tahlili, kan tahlili ve tomografi çekti. Sonrasında acil doktoru sonucumu iyi yorumlayamadı ve beni taş düşürdüğümü zannedip eve yolladı. Gece 4 te çalan telefon ile uyandım. Ağrılarım devam ediyordu. Arayan doktordu ve tomografi sonucumda apandisit patlama riski olduğunu söyledi. Benim ilk apandisit ile tanışmam böyle oldu. Sonra tekrar apar topar hastaneye gittim. Tekrar ilaçlı tomografi çekerek kesin sonucu beklemeye başladım. Sonunda acilen apandisit ameliyatı olmam gerektiğini bana ilettiler.

apandisit ameliyatı nasıl olur

Apandisit ameliyatı ne kadar sürer?

Apandisit operasyonu ne kadar sürer? İlk olarak ameliyat çok acil yapıldığı için hızlı olarak hemen ameliyat için hazırlanıyorsunuz. Örneğin ben gece 4 te hastaneye girdim. Ameliyatım sabah saat 07.30 da başladı.   Apandisit ameliyatı ortalama 40 dakika sürmesine rağmen benim biraz patlama olduğu ve iyice temizlendiği için 1 saat 10 dakika sürdü.

Apandisit ameliyatı fiyatı ne kadar?

Apandisit operasyon fiyatları 1500 TL ve 4000 TL arasında değişiyor. Tabi ilave olarak hastanede yatmaya devam ederseniz. Enfeksiyon durumuna bağlı ödeyeceğiniz ücret artabilir.

Apandisit ameliyat olmadan geçer mi?

Apandisit  patlaması olan hastalarda ölüm riski %70 lere vardığı için ameliyat olmadan geçmeyeceğini doktorum iletti. Bende bu riski almak istemedim. Sizde apandisit patlama yada sızma durumu varsa mutlaka ameliyat olun derim.

Apandisit ameliyatında hasta uyutulur mu?

Apandisit ameliyatı hasta uyutularak yapılıyor. Ben ameliyat esnasında genel anestezi altında uyutuldum. Ameliyat süresince hiçbir şey hissetmedim. Ancak bu ameliyat açık ve kapalı şekilde yapılıyor. Ben Kapalı Apandisit ameliyatı oldum. Açık ameliyatta karın bölgesi kesilerek açılıyor. Kapalı ameliyatta ise 3 bölgeden delik açılarak apandisit alınıyor. Kapalı ameliyatın avantajı vücutta herhangi bir iz kalmıyor.

Apandisit ameliyatı sonrası ağrı ne kadar sürer?

Arkadaşlar 1 saat süren ameliyattan çıktım.  İlk ayılmam sonrasında serum vermeye başladılar. Tabi ilk 6 saat ayağa hiç kalkamadım ve çok aşırı ağrı hissetmedim. Ancak ameliyattan 6 saat sonra ağrılar hissetmeye başladım. Ağrı kesici ve antibiyotik tedavisine başladılar. Enfeksiyon değerlerim yüksek olduğu için sürekli antibiyotik ve ağrı kesici verdiler. Sonra ilk yemeğimi yedim.

Yürüyüş yapmam gerektiğini söylediler. Yürüyüş yaparken aşırı midem bulandı. Yatağıma döndüğümde kustum.  Ancak vücutta bulunan anestezi bu şekilde çıktı olarak yorumladım. Rahatladım. Ağrılar 1 hafta boyunca sürdü. Sonra geçmeye başladı.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Apandisit ameliyatı sonrası ishal olur mu?

Arkadaşlar ben ameliyat sonrasında ishal olmadım. Ancak bazı ameliyat olanların ishal yada kabız olabildiklerini ilettiklerini biliyorum. Fakat çok sık idrar yapmaya çıktım.

Apandisit ameliyatı riskli mi?

Bu sorunun cevabı apandisitinizin patlamadan ameliyat olmanıza bağlıdır. Apandisit patlaması sonrasında yapılan ameliyatlar çok uzun ve zor geçmektedir. Ölümle sonuçlanabilme durumu vardır.

Laparoskopik Apandisit ameliyat kolay mı?

Halk arasında çok kolay bir ameliyat olduğu söyleniyor. Benim ameliyatım 1 saat sürdü. Ancak sanırım ameliyatın kolay olup olmadığı teşhis zamanına ve apandisitin patlama durumuna bağlıdır.

Apandisit ameliyatı sonrası dren neden takılır?

Ameliyat sonrasında vücudunuzun ameliyat kısmından çıkan bir seruma bağlı torba görürseniz korkmayın. Bunun adına dren diyorlar. Dren vücudun içinde kalan herhangi bir kirli kan yada sıvı varsa buradan atmanız için takılıyor. Diğer bir tabirle emniyet sibobu diyebiliriz. Dren taburcu olana kadar vücudunuzda kalıyor. Dren çıkarken biraz insan değişik oluyor. Dren çıkarken sanki vücudunuzdan birey çıkıyormuş gibi hissediyorsunuz.

Apandisit ameliyatı kaç yaşında yapılır?

Apandisit ameliyatı yaşa bağlı bir ameliyat değildir. Çok genç yada çok ileri yaşlarda apandisit ameliyatı olabilirsiniz. Ben 36 yaşında bu ameliyatı oldum. 18 yaşında olanda ve 25 yaşında olanda belli bir yaşı yoktur.

Apandisit ameliyatı sonrası ne zaman taburcu olur?

Arkadaşlar ameliyatım bitti. Hastanede ki ilk günüm bitti. doktorum her sabah kan tahlili yaptı. İlk sabah tahlilleri iyi gelmediği için 1 gün daha hastanede kalmamı istedi. Normalde apandisit ameliyatı sonrası 1 gün için taburcu olmanız gerekiyor. Ancak apandisit patladıysa ve vücudunuzda enfeksiyon varsa bu süre 2 gün ve üzerine kadar devam edebilir. Ben 2 gün sonra taburcu oldum. Taburcu olurken drenim çıktı. İlaçlarımı aldım ve yürüyerek hastaneden çıktım.

Apandisit ameliyatı olanlar nelere dikkat etmeli?

Ameliyat sonrasında eve geldim. Apandisit ameliyatı sonrası beslenme şeklimize çok dikkat etmeliyiz. Olabildiğince sıvı gıdalar aldım. Kabız olmamak için bağırsaklarımı yoracak yada asitli içecekler içmedim. Ameliyat bölgemi ayaklarımı falan sıcak tuttum.

Gece yatarken ameliyat bölgeme doğru yatmadım. Zaten yatamadım. İlaçlarımı düzenli olarak kullandım. Arkadaşlar büyük abdestinizi düzenli yapmanız sizin daha çabuk iyileşmenizi sağlayacaktır. Özellikle düzenli beslenin kabız yapıcı yada ishal yapıcı gıdalardan uzak durun.

Apandisit patlaması ölüm riski nedir?

Apandisit patlaması ölüm riski tüm vakalarda %50 olarak ölçülmüştür. Günümüz teknolojisinde bu risk gün geçtikçe aşağıya düşmektedir. Ancak geç kalmadan ameliyat olmanız gerekmektedir.

2 kez apandisit olur mu?

Ağrılarım bir süre geçmeyince 2 kez apandisit olur mu diye sordum kendime ancak araştırmalarıma göre olmuyor. Ancak o bölge iyi temizlenmez ve enfeksiyon devam ederse sonra tekrar ağrı yapabiliyormuş. Bu yüzden tekrar ameliyat olan hikayelerde varmış.

Arkadaşlar ben başıma gelenleri sizlere aktardım. Bu belirtiler ve ağrılar herkes için farklılıklar gösterebilir. Ben ameliyatımı Özel İrmet Hastanesinde Op. Dr. Rahmi Kaya beye oldum. Kendisine yardımlarından ötürü teşekkürlerimi sunarım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu