Wordpress bakım modu hatası çözümü

Wordpress bakım modu hatası çözümü

Siteniz WordPress bakım modu hatasında kalmışsa, şöyle bir mesaj görürsünüz. Zamanlanmış bakım dolayısıyla site uygun değil. Birkaç dakika içinde tekrar kontrol edin. Merak etmeyin! Bu eğitimde size eklenti kullanmadan bu hatanın nasıl düzeltileceğini anlatacağım. Sorununuzu nasıl düzelteceğinizi ve ayrıca wordpress bakım hatasının yaşanmaması için neler yapmanız konusunda yardımcı olacağım.

Bakım modunun açılması, WordPress siteler için normal bir durumdur. Bir güncelleme yapmaya başladığınızda site otomatik olarak bakım moduna geçer.

Wordpress bakımdayız hatası mesajı

Bu sırada aşağıdaki mesaj görüntülenecektir:⚙️ “Zamanlanmış bakım dolayısıyla site uygun değil. Birkaç saniye içinde tekrar kontrol edin.” 

wordpress bakim modu hatasi cozumu2
Wordpress bakım modu hatası çözümü 5

WordPress Bakım Modu nedir?

WordPress bakım modu ⚙️, WordPress’in en son sürümüne güncelleme yaparken veya eklentileri, temaları güncellerken etkinleştirilen temel bir WordPress özelliğidir. Sitenizde, kullanıcıların sitenize bakım yaptığınızı bilmelerini sağlayan bir mesaj görüntüler, böylece kullanıcıları uyararak çalışmayan bir site kullanmaya zorlamadan güncellemeler gerçekleştirebilirsiniz.

WordPress sürümünüzü veya WordPress sitenize yüklediğiniz eklentilerden birini her güncellediğinizde, WordPress kısa süreliğine WordPress bakım modunu etkinleştirir.

Bakım modunun açılması o kadar hızlı olur ki farkına bile varmazsınız. En fazla şöyle bir mesaj görürsünüz:

WordPress-bakim-modu-ornegi
Wordpress bakım modu hatası çözümü 6

Güncelleme sırasında “Bakım modunun etkinleştirilmesi…” ve “Bakım modunun devre dışı bırakılması…”.

Bir WordPress sitesine ait eklentilerin veya temaların güncellemelerine devam ettiğimizde, işlem sırasında otomatik olarak bakım modu açılır. Bakım modu güncelleme bitene kadar bir iki dakika sürer.

WordPress , ana klasöründe bir dosya oluşturur. Bu şekilde bakım modu etkinleşmiş olur. Wordpress Bakım modu hatasından çıkmak için tek yapmanız gereken FTP aracılığıyla açılan .maintenance dosyasını silmeniz olacaktır. 

wordpress bakım modu hatası çözümü
Wordpress bakım modu hatası çözümü 7

İster basit eklentilerde yükseltme yapıyor olun, ister sitede büyük ölçekli değişiklikler yapıyor olun. WordPress sitenizin bakım modunda kalması için pek çok neden vardır. Bakım modu sitenin verimli çalışması için gerekli bir çalışma sistemidir.

Bakım Modunda Dikkat Etmeniz Gereken Bazı Hususlar

Kurumsal olmayan web siteniz varsa, bakım mesajına gireceğiniz bilgileri seçebilirsiniz. Ancak kurumsal web siteniz varsa birçok gereksinime dikkat etmelisiniz.

Web sitenizin bakım moduna girmesi, yasal olarak gerekli tüm bilgileri göstermeye devam etme yükümlülüğünüzden sizi muaf tutmaz. Bu nedenle, web sitenizin bakım çalışması sırasında gösterilen sayfa, yasal bir uyarı içermelidir.

Yasal uyarı, diğer şeylerin yanı sıra web sitesinin sahibinin adı, adresi ve iletişim bilgileri ile ilgili bilgileri içerecektir.

Her durumda, kullanıcılarınıza sadece bu şekilde iyi bir hizmet verdiğiniz için değil, aynı zamanda bakım süresi boyunca sorularına cevap verebilmek için sizinle iletişim kurabilmeleri içinde yol göstermelisiniz.

Wordpress bakım modunda kaldı ne yapabilirim?

Sitenize güncelleme uygulandığında bakım modu etkinleştirilir . Ziyaretçiler bakımdaki web sitesine erişmeye çalıştığında, üzerinde çalıştığınızı bildiren bir mesaj açılır. Güncelleme işlemi sitenizin bakımda kalmasına neden olduğundan sitenize giriş yapılamaz.

Maintenance mode nedir

Güncelleme yaparken , WordPress’in kök klasöründe .maintenance adlı bir dosya oluşur. Bu dosya, WordPress’e sitenizi bakım moduna geçirmesini bildirir. Kullanıcılar için açılacak mesajı görüntülemek için gereken bilgileri içerir. Güncelleme kurulumu tamamlandığında, WordPress dosyayı siler ve mesaj hemen kaybolur.

WordPress Bakım Modu Neden Önemlidir?

WordPress bakım modu, WordPress sitenizin güncellenmesi, onarılması veya başka bir nedenle geçici olarak devre dışı bırakılması gerektiğinde kullanılan bir özelliktir. Bakım modu, ziyaretçilere sitenizin geçici olarak kullanılamadığını ve yakında tekrar açılacağını bildiren bir mesaj gösterir.

WordPress, güncellemeler sırasında veya önemli değişiklikler yaparken sitenizin hatalı veya düzensiz görüntülenmesini önlemek için otomatik olarak bakım moduna geçebilir. Bunun dışında, sitenizin bakımını manuel olarak başlatmanız da mümkündür.

Bakım modu, sitenizde yaptığınız değişiklikleri test etmek veya bakım yapmak için zaman kazandırırken, ziyaretçilere kesintisiz bir deneyim sunmayı amaçlar. Bu moddayken sitenize erişmeye çalışan kullanıcılar, bakım modu sayfasını görür ve belirtilen mesajı okurlar.

Bakım modu, WordPress 3.0 sürümünden itibaren varsayılan olarak gelir ve güncellemeler sırasında otomatik olarak etkinleştirilir. Ayrıca, bir bakım eklentisi veya tema kullanarak da özelleştirilebilir. Eklentiler sayesinde bakım modu sayfasının tasarımını ve içeriğini düzenleyebilir, özel mesajlar ekleyebilir veya abonelik formu gibi ek özellikler ekleyebilirsiniz.

Bakım modundan çıkmak için, güncelleme veya bakım işlemleri tamamlandıktan sonra bakım modu devre dışı bırakılmalıdır. Eğer otomatik güncelleme işlemi sırasında bakım modu etkinleştiyse, güncelleme tamamlandığında WordPress otomatik olarak bakım modunu kapatır ve sitenizi kullanılabilir hale getirir.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu