Google Play Store Neden Görünmüyor 2022

Google Play Store Neden Görünmüyor, Nasıl Yüklerim?

Bu makalemizde cep telefonunuzda, tabletinizde ya da bilgisayarınızda Google Play Store nasıl geri yüklenir?  Sorusunun cevabını hep birlikte bulmaya çalışacağız. Pek çok kullanıcı, Android cihazlarda bazı nedenlerden kaynaklı bir şekilde Google Play Store mağazasının göremediğini son zamanlarda özellikle de arama motorları başta olmak üzere çeşitli sosyal medya hesaplarında araştırıyor. Daha sonrasında ise doğal bir şekilde bu mağazayı geri yüklemek istiyorlar. Bizde bu sebeple bu makalemizde geri yükleme işlemini nasıl yapıldığına dair çeşitli bilgiler sunacağız.

google play store neden gözükmüyor

Bilindiği gibi Google Play Store Android cihazlar açısından çok büyük bir öneme sahiptir. Bu uygulama mağazası yüklü olmadığı takdirde cihaz da pek çok uygulamayı APK şeklinde indirmek zorunda kalabilirsiniz. Böyle bir durumda ise cihazınızda çeşitli güvenlik problemleri ortaya çıkacaktır. Fakat Google Play Store uygulamasından pek çok Android uygulamasını güvenilir ve rahat bir şekilde cihazınıza indirmeniz mümkündür.

Google Play Store Neden Silindi? 

Google Play Store nasıl geri yüklenir? Sorusunun cevabını vermeden önce Google Play Store uygulamasının cep telefonunuzda ya da diğer mobil cihazlarınızda neden görülmediğinden bahsedeceğiz. Eğer ki Google Play Store neden silindi şeklinde düşünüyorsunuz o halde öyle görünmesinin sebebi aşağıdakilerden mutlaka biridir.

Google Play Store Devre Dışı Bırakılmış Olabilir

Google Play Store nasıl geri yüklenir? Soru sorunun cevabı esasında sizler açısından oldukça basit olabilir. Eğer ki Google Play Store, kendiliğinden silindi şeklinde bir düşünceniz varsa aslında problem zannettiğiniz gibi olmayabilir. Bunun sebebi ise cihazınızda Google Play Store devre dışı bırakılmış da olabilir. Yani devre dışı bırakıldığı sebebiyle Google Play Store uygulamasını göremiyor olabilirsiniz. Uygulamayı yeniden görebilmek amacıyla cihazınızın ayarlar bölümünden yeniden etkinleştirmeniz gerekecektir. Yani bu mağazayı tekrardan görebilmek amacıyla çok basit birkaç işlem uygulamanız gerekecektir.

Telefonunuza Robot Atılmış Olabilir

Normal koşullarda Android cihazlarınızdan Google Play Store mağazasının silinmesi mümkün değildir. Yani bu uygulamanın cihazdan durduk yere silinmesi mümkün değildir. Fakat cep telefonunuza bir root işlemi gerçekleştirilmiş olabilir. Eğer ki cep telefonunuza root işlemi uygulanmış ise o halde Google Play Store bu sebepten dolayı silinmiş olabilir. Yani cep telefonunuz root programından geçtiği için artık cihazınızda Google Play Store görünmeyebilir.

Google Play Store Nasıl Geri Yüklenir?

Şimdi ise yukarıda saymış olduğumuz cep telefonunuza root atma işlemi başta olmak üzere Google Play Store mağazasının cep telefonunuzda devre dışı bırakılması gibi durumlardan biri neticesinde silinen Google Play Store mağazasının yeniden cihazınıza yüklenmesini nasıl yapılacağını anlatacağız. Öncelikli olarak açıklamış olduğumuz gibi Google Play Store ya cihazla devre dışı bırakılmış olabilir. Bu sebeple Google Play Store mağazasının devre dışı bırakılmış olması durumuna karşı ilk etapta aşağıdaki adımları uygulamanız gerekecektir. Eğer ki bu adımlar işe yaramaz ise o halde bu makalemizde açıklayacağımız ikinci yöntemi deneyerek Google Play Store mağazasının yeniden cihazınıza indirebilirsiniz.

Devre Dışı Bırakılan Google Play Store Mağazasının Yeniden Etkinleştirilmesi

Google Play Store nasıl yüklenir? Şeklinde merak ediyorsanız ilk etapta Google Play Store mağazasının devre dışı bırakıp bırakmadığını kontrol etmenizde fayda olacaktır. Eğer ki Google Play Store uygulaması devre dışı bırakılmış ise o halde mağazayı yeniden etkinleştirmeyi denemelisiniz.

  • Google Play Store yeniden etkinleştirme işlemi açısından ilk etapta cihazınızın ayarlar bölümüne giriş yapın,
  • Daha sonrasında cihazınızın ayarlar bölümünden uygulamalar bölümünü seçin,
  • Bu aşamada ise uygulamalar bölümüne erişim sağlandıktan sonra burayı çok dikkatli bir şekilde inceleyerek Google Play Store uygulamasını bulmanız gerekir. Uygulama bulunduktan hemen sonra üzerine tıklayarak devre dışı olup olmadığını kontrol etmelisiniz,
  • Eğer ki uygulama devre dışı bırakılmış ise o halde etkinleştir butonuna tıkladığınızda Google Play Store uygulamasını yeniden aktif hale getirebilirsiniz. Yani bu adımların sonrasında Google Play Store Android cihazınızda tekrardan görülecektir.

Silinen Google Play Store Mağazasının Yeniden Etkinleştirilmesi

Eğer ki bu makalemizde söylemiş olduğumuz ilk adım işe yaramadıysa o halde silinen Google Play Store nasıl yüklenir? Sorusunun cevabını makalemizin devamında bulabilirsiniz. Yani APK şeklinde Google Play Store nasıl yüklenir? Şeklinde merak ediyorsanız aşağıdaki adımları takip etmenizde fayda olacaktır.

  • Bu işlem açısından öncelikli olarak cihazınızın ayarları bölümüne erişim sağlamanız gerekir,
  • Daha sonrasında ise ayarlar bölümünde güvenlik butonu var oraya tıklamanız gerekir,
  • Karşınızda bilinmeyen kaynaklar seçeneği çıkacaktır ve bu seçeneğin yanında bulunan kutucuk işaretlenmeli ve böylelikle aktif hale getirilmeli,
  • Daha sonrasında ise Google Play Store indir linki tıklanarak ya da herhangi bir güvendiğiniz siteden yine aynı şekilde Google Play Store mağazasının Android cihazınıza APK şeklinde indirmeniz gerekecektir,
  • Sonrasında ise bu dosyayı Google Play Store mağazasının yüklemek istediğiniz cihazda aktifleştirin ve gerekli adımlar atılmak suretiyle uygulamanın kurulumunu gerçekleştirin. Bu adımlardan sonra Google Play APK yükleme yani Google Play Store geri yükleme işlemi böylelikle tamamlanmış olacak.

Bu makalemizde sizlere cep telefonunuzda ya da diğer mobil cihazlarınızda kayıtlı olan Google Play Store neden görünmediği, neden silindiği, neden devre dışı bırakıldığı, aktifleştirmek için nelerin yapılması gerektiğini detaylı bir şekilde anlattık.

Diğer yazılar için Teknoloji başlıklarını inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu